Xlator
to słownik w Twojej komórce

Już teraz użytkownicy tego wspaniałego i darmowego narzędzia mogą cieszyć się ze słowników polsko-esperanckiego i esperancko-polskiego.
Z tej strony możesz pobrać bazy słownika Esperanto: 2.xv2 - słownik polsko-esperancki oraz 3.xv2 - słownik esperancko-polski.
Zestaw słów w słowniku został zaczerpnięty (2 maja 2012 r.) z darmowego słownika na komputer "Vortaro" , którego autorem jest mgr Jerzy Wałaszek I LO w Tarnowie. Dziękujemy za darmowe udostępnienie tej bazy, którą można również edytować i dopisywać kolejne hasła. Dodane zatem zostały, zaczerpnięte z innych słowników wyjaśnienia przedrostków i przyrostków wraz z przykładami, dzięki którym możemy tworzyć tysiące nowych słów.
Przetransponowaniem bazy ze słownika Vortaro do potrzeb Xlatora zajął się Michał Wanat, któremu również chcę tutaj gorąco podziękować.

Pobierz plik 2p3e-xv2.zip , w którym są spakowane bazy polsko-esperancka i esperancko-polska (kliknij na link i zapisz plik na Swoim komputerze.
Następnie po rozpakowaniu skopiuj pliki do Swojej komórki).
Pobierz plik 2.xv2 , który jest bazą polsko-esperancką (kliknij na link i zapisz plik na Swoim komputerze.
Następnie z komputera skopiuj go do Swojej komórki).
Pobierz plik 3.xv2 , który jest bazą esperancko-polską (kliknij na link i zapisz plik na Swoim komputerze.
Następnie z komputera skopiuj go do Swojej komórki).

Jeśli jeszcze nie masz słownika, to bliższe informacje na temat programu Xlator, jego instalacji i dogrywania nowych baz znajdziesz na tych stronach:
- dla telefonów obsługujących programy "Java" - tutaj ,
- a dla telefonów z systemem "Symbian" - tutaj .
Xlatora i inne bazy (słowniki językowe, synonimów, ortograficzne, encyklopedie i inne) możesz też pobrać na innych stronach. (Wyszukaj w internecie np. poprzez "Google.pl").

UWAGA ! "Vorto" Nowa baza Xlator-a

Kto już się zarejestrował w serwisie "lernu" ten może otrzymywać na maila "Vorto de la tago" (słowo dnia) - codziennie jedno słowo wyjaśnione w sposób opisowy. Z pewnością wzbogaci ono zasób naszego słownictwa. Ponieważ wyjaśnienie "słowa" jest w języku Esperanto, polecam tą bazę osobom troszkę już znającym język, choć początkujący też mogą z tego korzystać.
Bazę słów "Vorto de la tago" możesz mieć w Swoim telefonie. W tej chwili w bazie znajduje się ponad 1000 słów i będzie ich przybywało (średnio od 5 do 7 słów na tydzień). Proszę sprawdzać datę ostatniej wersji bazy i co jakiś czas pobrać uzupełnioną.
Aktualna baza Vorto ma datę 31 marca 2012 i zawiera 1149 słów (liczba haseł w telefonie - 1155).

Życzę miłego używania słowników Esperanto w telefonie.

_________________
28 grudnia 2010